Adina Demian
Psihoterapeut
Alege sa iti traiesti viata
in armonie si echilibru interior !

Tulburarea Afectivă Indusă de o Substanţă

Ce este Tulburarea Afectivă indusă de o Substanţă?

Tulburarea afectivă indusă de o substanţă se caracterizează printr-o perturbare persistentă şi proeminentă de dispoziţie, considerată a fi consecinţa fiziologică directă a unei substanţe (de ex. drog, medicament sau expunerea la o substanța toxica).

În funcţie de natura substanţei şi de contextul în care apar simptomele (adică în cursul intoxicaţiei sau abstinenţei), perturbarea afectivă poate să se manifeste prin dispoziţie depresivă, adică diminuarea considerabilă a interesului sau a plăcerii pentru toate sau aproape toate activităţile; sau dispoziţie crescută, expansivă ori iritabilă.

Printre substanţele care pot crea tulburări emoţionale, adică afective se enumeră:

  • alcoolul

  • cocaina

  • halucinogenele

  • inhalantele

  • opiaceele

  • phencyclidina (sau o substanţă similară ei)

  • sedative, hipnotice sau anxiolitice

  • „drogurile” până deunăzi numite „legale”. În urma utilizării acestor substanţe frecvent apar tulburările emoţionale şi nu numai.

Cum se manifestă Tulburarea Afectivă indusă de o substanţă?

Ca şi efect ale substanţelor consumate, mai sus menţionate pot apărea:

  • Dispoziţie depresivă: (plâns frecvent, stare de permanentă tristeţe, diminuarea marcantă a interesului sau plăcerii pentru toate sau aproape toate activităţile;

  • Dispoziţie crescută, expansivă, exuberantă, euforică sau iritabilă

  • Dispoziţie anxioasă (stare de nelinişte, teamă crescută cu sau fără obiect, îngrijorare excesivă, agitaţie interioară şi/sau exteriorizată);

  • Pot apărea simptomele unui atac de panică (sentimentul de panică, teama mare de moarte, senzaţii de amorţeală, de sufocare, nod în gât, tahicardie, transpiraţie, derealizare, depersonalizare, confuzie, etc.;

Simptomele mai sus menţionate apar de regulă, în timpul sau în decurs de o lună de la intoxicaţia sau abstinenţa de o substanţă ;

Simptomele pot cauza o deteriorare semnificativă în domeniul social, profesional, personal sau în alte domenii de funcţionare importante ale persoanei consumatoare de substanţă ;

Totodată, ca şi consecinţă a consumului de substanţă, pe lângă tulburarea afectivă, există marea probabilitate să apară şi simptome fiziologice printre care se enumeră: pierderea în greutate într-o perioadă de timp relativ scurtă, lipsa somnului cât timp se consumă substanţa respectivă sau imediat după consum; pot urma episoade de hipersomnie.

Ce pot sa fac?

Dacă observaţi astfel de tulburări emoţionale şi recunoaşteţi manifestările mai sus menţionate la voi înşivă sau la apropiaţii voştri, şi ştiţi că aţi consumat vreo substanţă, vă recomand să apelaţi cu încredere la 2 specialişti: la psiholog pentru a începe un program de psihoterapie în urma căruia să învăţaţi să vă controlaţi emoţiile si comportamentul şi la psihiatru pentru a lua medicaţia necesară îmbunătăţirii stărilor voastre actuale!

Apelaţi cu încredere la specialişti, veţi primi ajutorul de care aveţi nevoie!

Vă doresc mult succes, echilibru, armonie interioară şi sănătate!

Cu căldură,

Psihoterapeut Adina Demian

Pentru programări: tel: 0722453300 | email: psiholog@adinademian.ro

Copyright © 2013 Adina Demian